جدول برنامه ریزی 120 روزه آمادگی آزمون آیلتس

مشکل اساسی بسیاری از داوطلبانی که خود را در مسیر آماده شدن برای آزمون آیلتس قرار می‌دهند، انتخاب منابع مورد نیاز و نحوۀ استفاده از آن‌ها است، این داوطلبان همچنین نگران چگونگی استفاده از این منابع و زمان‌بندی روند آماده سازی هستند.

برای اولین بار در ایران برای داوطلبانی که قصد آماده شدن برای آزمون آیلتس را دارند، همراه با پکیج جامع “NEW Forward To IELTS” یک برنامه ریزی روزانه طراحی شده که داوطلبان آزمون را یکصد و بیست روز همراهی می کند.

مطالعه برای آزمون آیلتس نیازمند دانش بسیار مناسب در هر چهار مهارت، بصورت عمومی در کنار دانش تخصصی آزمون است. یعنی در کنار روش تست زدن در بخشهای ریدینگ و لیسنینگ و همچنین روش صحیح نوشتن انواع بخشهای رایتینگ و سبک مناسب اسپیکینگ در مصاحبه، شما باید زبان عمومی خود را در هر چهار مهارت در کنار تقویت لغت و گرامر در نظر بگیرید. اگر پازل زبان عمومی (گرامر و لغت) به علاوه تمرین زیاد در هر چهار مهارت به علاوه تکنیک های آزمون را تکمیل نمایید، دلیلی برای عدم موفقیت شما باقی نخواهد ماند.

با توجه به اینکه مطالعه و یادگیری تمام موارد بالا نیازمند برنامه ریزی منسجم و اصولی میباشد و همچنین روش مطالعۀ هر بخش نیز بسیار حائز اهمیت است، تیم آموزش آیلتس آفاق بر مبنای NEW Forward To IELTS و نیاز داوطلبین آزمون آیلتس اقدام به طراحی یک برنامه مدون در قالب 120 روز کرده است. در این پلنر یا برنامه ریزی 120 روزه، شما نه تنها تکنیک های اختصاصی برای کسب نمرات بالا در آزمون آیلتس را فرا میگیرید، بلکه به تقویت زبان عمومی خود نیز خواهید پرداخت.

اولین سوالی که برای بسیاری از کاربران پکیج NEW Forward To IELTS مطرح می شود این است که آیا این پلنر تمامی ویدیوها و کتاب های پک را فرا میگیرد یا خیر. برای پاسخ به این سوال باید بدانید که در طول استفاده چهار ماهه از پلنر تمام کتاب ها و ویدیوهای پک را مطالعه و مشاهده خواهید کرد.

در پلنر تکنیک های هر مهارت بصورت جداگانه آموزش داده میشود و باید به ترتیب آنها را فرا بگیرید. سوالی که برای بسیاری ممکن است پیش بیاید این است که آیا تمام مهارت ها را بصورت همزمان نباید یاد گرفت؟! در پاسخ باید بدانید که از اولین روز  مطالعه طبق برنامه ریزی 120 روزه هر چهار مهارت شما در کنار لغت و گرامر با هم تقویت خواهند شد و تنها تکنیک های آزمون آیلتس هستند که یک به یک آموزش داده شده اند.

 

این برنامه‌ریزی منظم بسیاری از نگرانی‌های داوطلبان آزمون را برطرف می‌کند. در این برنامه ریزی روزانه (Planner) که فقط از طریق پکیج خودآموز “NEW Forward To IELTS” قابل دسترسی و استفاده است برنامه ریزی روزانه با دو هدف طراحی شده:

1- ارتقاء سریع و هدفمند سطح زبان عمومی

2- آشنایی و مهارت آموزی آسان و قابل فهم برای مواجهه با آزمون آیلتس

موارد موجود در محتوای پلنر 120 روزه

در مورد ترتیب قرارگیری این مهارت ها در پلنر نیز تمام نیازهای آموزشی زبان آموزان ایرانی در نظر گرفته شده است. ابتدای پلنر شما با بخش گرامر و در ادامه Writing Task Two شروع میکنید که این تصمیم به دلیل محتوای گرامری در ابتدای پک و همچنین نیاز بسیار زیاد داوطلبین به این مهارت و تمرین و تکرار زیاد میباشد. یعنی بعد از پایان یادگیری این مهارت کاربران زمان مناسبی خواهند داشت تا آن را بصورت عملی تمرین کنند و همچنین گرامر و لغاتی که آموزش داده میشود در ادامه در Writing task One و همچنین اسپیکینگ (Speaking) نیز تاثیر دارند. البته نمیتوان از تاثیر گرامر و لغت بر ریدینگ و لیسنینگ نیز گذشت.

بعد از پایان یادگیری مهارت Writing Task Two و با توجه به اینکه آزمون آیلتس دو بخش رایتینگ دارد در پلنر باید به سراغ رایتینگ تسک یک بروید. در این بخش نیز در کنار یادگیری تکنیک های نوشتن این بخش همچنان لغت و گرامر در کنار مهارتهای لیسنینگ و ریدینگ برای شما در نظر گرفته شده است. یعنی همچنان شما هر چهار مهارت را در کنار هم فرا خواهید گرفت. بعد از اتمام رایتینگ ها میتوانید بصورت روزانه یا هفتگی با موضوعات یا Topic های رایتینگ آیلتس یا Essay Writing که در انتهای کتاب برای شما قرار داده شده است و یا در کتاب ها و سایت های مختلف قابل دسترسی است به نوشتن ادامه دهید.

مهارت بعدی در پلنر 120 روزه مهارت اسپیکینگ است. تا اینجا شما بخش های گرامری را فرا گرفته اید و لغات زیادی نیز یاد گرفته اید. در این بخش نیز در کنار یادگیری تکنیک های اسپیکینگ، کلماتی که فرا گرفته اید را بصورت موضوعی مرور خواهید کرد. در این بخش در کنار ویدیوهای پک ویدیوهای دیگری نیز برای درک بهتر تکنیک ها برای شما در نظر گرفته شده است.

مهارت بعدی درک مطلب یا Reading است. تا اینجا با توجه به لغات و ترکیبات یا Collocation هایی که برای شما در نظر گرفته شده است، تعداد قابل توجهی لغت رسمی یا Formal که در ریدینگ ها زیاد دیده میشود را یاد گرفته اید. بنابراین توانایی بسیار بیشتری در درک مطلب خواهید داشت و میتوانید بهتر تکنیک های این مهارت را فرا بگیرید.

در بخش پایانی نیز به سراغ مهارت شنیداری یا Listening خواهید رفت. یکی از مهمترین دلایلی که این مهارت به عنوان آخرین مهارت در نظر گرفته شده است این است که توانایی شما در لیسنینگ بصورت عمومی بسیار مهم است. میتوان گفت که درصد قابل توجهی از موفقیت شما در این بخش به مهارت عمومی و General Listening شما برمیگردد.

نحوۀ استفاده از پلنر 120 روزه

در مورد چگونگی استفاده از پلنر نیز باید مواردی را ذکر کنیم. ابتدا لازم است قید کنیم که در هر بخش در کنار اینکه ذکر شده است از کدام ویدیوها و یا کتاب ها و فایل های تکمیلی استفاده کنید، روش  مطالعه آنها نیز بصورت اجمالی توضیح داده شده است. تمام روش های ذکر شده روش های اصولی آموزش هستند.

 پلنر شامل چهار ستون میباشد. دو ستون اول محتوای پک هستند. یعنی در ستون اول محتوای ویدیوی پکیج New Forward To IELTS را مشاهده میکنید و در ستون دوم صفحات مربوط به هر ویدیو از کتاب مربوط به آن مهارت برای شما قید شده است. نگران این نباشید که گاهی برخی از صفحات بصورت پشت سر هم ذکر نشده اند. این به دلیل تناسب محتوای ویدیویی و محتوای کتاب ها و همچنین تمرین بیشتر است. مجدد ذکر میکنیم که تمام محتوای کتاب ها و ویدیوهای پک در طول این 120 روز مطالعه خواهند شد.

در ستون سوم کتابهای مکمل آموزشی که توسط تیم آموزش آیلتس آفاق گلچین شده اند برای شما قرار گرفته اند. تمامی این کتاب ها بصورت الکترونیکی در اختیار شما قرار داده شده اند. برای روزهای مختلف شما، بر اساس نیاز کاربران و همچنین مهارتی که در حال یادگیری آن هستید، از کتاب های متفاوت برای شما تمرین هایی در نظر گرفته شده است. در نهایت در آخرین ستون سمت راست نیز ویدیوها و فایل هایی را خواهید دید که توسط تیم آموزش آیلتس آفاق تهیه و تدوین و تألیف شده اند. این فایل ها نیز همانند ستون سوم بر اساس ویدیوها و مواردی هستند که کاربر در حال مطالعه آنها است.

ما اطمینان داریم که در کنار این برنامه‌ریزی روزانه و منابعی که در دسترس شما قرار داده شده، شما دیگر نیاز به چیزی برای آماده کردن خود برای آزمون نخواهید داشت چون محتوای کاملی را از نظر تمرین‌های هر مهارت، کتاب‌های مورد نیاز به همراه جزئیات دقیق و صفحات مورد لزوم برای مطالعه، ویدیوهای اضافی مورد نیاز به همراه متن ویدیوها و لغت‌های موجود در آنها به همراه مثال، بصورت رایگان در اختیار شما قرار دارد.

در راستای آماده‌سازی برای آزمون آیلتس داوطلبان باید بدانند که هر چه سطح زبان عمومی قوی تری داشته باشند احتمال دستیابی به نمره‌های بالاتر در هر مهارت را دارند. (به یاد داشته باشید که موفقیت در هر آزمون زبانی در حدود ۷۰ درصد به سطح دانش زبان داوطلب و حدود ۳۰ درصد نیز به آمادگی و تکنیک های تست زنی بستگی دارد.)