Cohesion یا ارتباط معنایی چیست

اصطلاح Cohesion ارتباط معنایی یا انسجام چیست؟

اگر بخواهم به صورت ساده مفهوم cohesion در مهارت رایتینگ آیلتس را به شما بگویم، می توان گفت این کلمه در واقع می گوید که چقدر اننسجام و ارتباط معنایی و مفهومی بین جملات شما وجود دارد. به عبارتی دیگر، سازمانی را در نظر بگیرید که اعضای آن با ارتباطات قوی کنار یکدیگر کار کنند. جملات دارای cohesion (منسجم) بسیار شبیه به این سازمان است. مثلا کارکنان خوبی دارند (مانند یک اسم و یک فعل). رییس این مجموعه مدیر خوبی است (نویسنده ای که کلمات را با دقت در جای درست استفاده می کند.) و در آخر ارتباط قوی میان کارکنان (ارتباط جمله و پاراگراف به صورت منطقی و واضح است.)

قبل از هر چیز بگوییم که خانه آیلتس آفاق یکی از بینظیرترین دوره ها یعنی دوره تقویت ایده پردازی در Speaking و Writing را تولید کرده است. این دوره هیچ نمونه خارجی ندارد و شما از طریق این دوره زبان انگلیسی میتوانید به تقویت رایتینگ و اسپیکینگ آیلتس خود بپردازید.

هر جمله منسجم باید دارای یک فعل و فاعل مانند یک مکان یا یک چیز، یک فعالیت باشد. به جملات زیر نگاه کنید.

I am

این جمله دارای یک اسم و فعل و  همچنین cohesive است، اما جمله خوبی نیست زیرا اطلاعات زیادی جز وجودیت شما نمی دهد. حالا کمی اطلاعات بیشتر به همین جمله اضافه کنیم:

I am not afraid of an army of lions led by a sheep.

در اینجا جمله ما کم کم معنا پیدا می کند و یک جمله مستقل است که دارای Cohesion مناسب است.

به جمله بعد نگاه کنید:

I am not afraid of an army of lions led by a sheep. Many sheep are white. White is the color of snow. Snow is cold.

اینجا دیگر جمله ما انسجام خود را از دست می دهد زیرا ارتباط و معنایی بین آنها وجود ندارد در صورتی که باید با جملات دیگر در یک راستا و جریان باشد. بنابراین اگر می خواهیم یک پاراگراف Cohesive بنویسیم، باید توجه داشته باشیم که جملاتمان در یک جریان و با ارتباطی منطقی به هم وصل شده باشند.

حال بیایید همین جمله را اصلاح کنیم:

I am not afraid of an army of lions led by a sheep; I am afraid of an army of sheep led by a lion.

در نتیجه متوجه خواهید شد که داشتن Cohesion در جملاتتان بسیار مهم است تا بتوانید مطالب مورد نظر را تا حد امکان واضح و آسان به خواننده منتقل کنید.

Cohesion یا ارتباط معنایی

چگونه Cohesion متن خود را تقویت کنیم؟

برای تقویت این مهارت، پیشنهاد می شود که Cohesive device ها را خوب مطالعه کنید. در ادامه به طور خلاصه به شما می گوییم که این Cohesive device ها چه هستند و چقدر می تواند بر متن شما تاثیر مثبت بزارد.

Cohesive deviceها را می توان به دو شکل تقسیم کرد:

 1. از نظر واژگان (Lexical)
 2. از نظر ساختارهای گرامری (Grammatical)

برای تقویت Cohesion از طریق واژگان (Lexical) به نکات زیر باید توجه کنید و از آنها در تمرین رایتینگ های خود استفاده کنید. مطالعه این موارد اهمیت بسیاری در دانش زبانی شما دارد.

Cohesion یا ارتباط معنایی

 1. Lexical Cohesion

 • ضمایر (pronouns) –> it – this – that – those – etc…

Example: Bristol is situated in the South west of the U.K. It has a population of 530,000 people.

 • نقش کلمات (Word forms) –> analysis Analyze –

Example: Jones (2016) analyzed the data and found that …. This analysis provided evidence that…

 • کلمات عطف (Summary nouns) –> استفاده از کلمه ای که ایده اصلی جمله قبل را بیان می کند. برای مثال کلماتی مانند: approach/research/result/task/assumption/etc…

Example: Many psychologists have been investigating the key reasons for divorce for many years. Their research / evidence seems to suggest that a lack of communication is one of the key issues.

 • مترادف ها (Synonyms) –>believe=think / belief=understanding

ExampleEconomists believe that the next financial crisis will be from Student Loan debt. This understanding / assumption / thought / knowledge is also shared with financial experts.

Cohesion یا ارتباط معنایی

 1. Grammatical Cohesion

 • جملات ربطی (Relative clauses) –> چگونگی وصل کردن جملات به همدیگر با استفاده از کلمات which / that / where / who

I bought a new car. It is very fast.

Relative Clause Example 1I bought a new car that is very fast.

A huge mass of people were trying to evacuate the building. This building was under the attack of a terrorist group.

Relative Clause Example 2: A huge mass of people were trying to evacuate the building that was under the attack of a terrorist group.

 • Discourse Markers: کلماتی هستند که معنای اصلی جمله شما را تغییر نمی دهد اما باعث می شود که بتوانید مطلب مورد نظرتان را واضح تر به مخاطب منتقل کنید که همین باعث می شود جملات شما منسجم تر و در نتیجه نمره Cohesionتان افزایش یابد.

Discourse Marker Example 1: I just had to leave early. What I mean is I hated the show. It just wasn’t funny.

 

Discourse Marker Example 2: I was exhausted. Nevertheless, I continued working.

 

Discourse Marker Example 3: She still loves him, even though he treated her very badly.

Cohesion یا ارتباط معنایی

coherence در رایتینگ و cohesion دو اصل مهم در نوشتار هستند که هر دو در کنار هم باید رعابت شوند .

برای مثال آخر، پاراگرافی را در ادامه می بینید که از نظر انسجام (Cohesion) ضعیف می باشد. این پاراگراف را برایتان با دلیل آنالیز می کنیم سپس همان متن را تغییر می دهیم تا ببینید مطالعه این موارد چگونه می تواند رایتینگ شما را تغییر دهد.

“According to a group of people, longer prison sentences are necessary for repeat offenders. If they get a longer prison sentence of minimum 20 years for the re-offend they would not indulge in a crime again. There are chances that after increasing the punishment there would be fewer crime cases registered. This is the only way we do not have repeat offenders”.

موارد زیر اشتباهات این پاراگراف می باشد:

 • اشتباه نادرست از کلمه “according to”. نمی توانیم بگوییم According to somebody. زمانی از این عبارت استفاده می کنیم که بخواهیم به ایده یا حرفی که شخصی زده است اشاره کنیم.
 • پیام نویسنده مشخص نیست و مخاطب به سختی می تواند منظور نویسنده را درک کند چرا که همواره کلمات را تکرار می کند که مفید نیست.

عبارت “longer prison sentences” دوبار تکرار شده است که نیازی نبود. احتمالا به این دلیل است که نویسنده قصد داشته پاراگراف را طولانی تر کند اما مهم تر از این مسئله این است که پیامتان واضح و رسا به مخاطب منتقل گردد. (استفاده از مترادف ها در اینجا می تواند به شما کمک کند.)

با مطالعه و رعایت موارد بالا در تمرین های خود، به مرور زمان درخواهید یافت که چگونه این موارد تاثیری مطلوب بر شکل نوشتن شما می گذارد که در نتیجه می تواند در آزمون آیلتس کمک بزرگی به شما بکند و نمره دلخواه خود را بدست آورید. به یاد داشته باشید در کنار تمرین رایتینگ خود، شناسایی اشتباهاتتان توسط یک استاد می تواند موثر باشد چرا که می توانید رفته رفته اشتباه های خود را اصلاح کنید سپس با تمرین به رفع آنها بپردازید.

همچنین می توانید رایتینگ های خود را برای تصحیح برای اساتید ما ارسال کنید تا فیدبک دقیقی از کار خود دریافت کنید.

امیدوارم که توانسته باشم در این مقاله کمکی به شما بکنم.

با مراجعه به مرکز آیلتس آفاق میتوانید از تمرین ها و تدریس های مناسبی، جهت ارتقای سطح رایتینگ خود استفاده کنید.

امیر دادفر | مدرس زبان انگلیسی با 5 سال سابقه تدریس

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *