چرا آزمون آیلتس در ایران لغو شد؟ ماجرای خبر حذف آیلتس چه بود؟

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که برای شرکت در آزمون آیلتس آماده شده‌اید، یا به تازگی قصد شرکت در آزمون آیلتس را داشته‌اید، مطمئنا جزو اولین نفراتی بودید که خبر لغو آیلتس باعث نگرانی و استرس شما شده است. اما نگران نباشید، چون این خبر هنوز به‌طور رسمی تائید نشده است. همچنین این اتفاق به معنی بسته شدن تمام درها برروی آرزوها و اهداف شما نیست، بلکه برای هر مشکلی راه‌حل‌ها و جایگزین‌هایی وجود دارد. بنابراین بهتر است بدون هیچ نگرانی این شرایط را مدیریت کنید و از تلاش دست نکشید.

ماجرای لغو آزمون آیلتس چیست؟

مطمئنا شما نیز خبر لغو آزمون آیلتس در ایران را شنیده‌اید. این خبر از 21 دی ماه 1401 در فضای مجازی منتشر شده و افراد زیادی را نگران کرده است. این خبر هنوز به‌طور رسمی توسط سازمان سنجش تائید نشده بود و تنها اقدامی که انجام شده است این بوده که موسسات دارای مجوز برگزاری آزمون آیلتس این پیام را برای داوطلبان شرکت در آزمون سال جاری ارسال کرده و به این شکل شرایط موجود را شرح داده‌اند: «عطف به دستور سازمان سنجش کشور، مورخ ۲۱ دی ماه ۱۴۰۱ به شماره ۶۵۳/س/م تمام آزمون‌های آیلتس در سراسر کشور از اسفندماه تا اطلاع ثانوی برگزار نخواهد شد».

درباره دلایل حذف آیلتس صحبت‌های زیادی شده است. به این شکل که برخی معتقدند این یک امر طبیعی است و قبلا نیز برای آزمون‌های بین‌المللی دیگر این اتفاق افتاده است (لغو موقت آزمون). برخی دیگر می‌گویند که به‌علت تحریم‌های بانکی، امکان انتقال پول به سازمان IDP دشوار شده است. البته این یک احتمال است و به‌طور قطعی نمی‌توان درباره آن نظر داد.

همچنین در یک نگاه دیگر که احتمال آن نیز بالاتر است، سازمان سنجش برای افزایش هزینه آزمون آیلتس این اقدام را انجام داده است. زیرا این آزمون با وجود اعتبار و ارزشی که درسراسر دنیا دارد، از دیگر آزمون‌های رقیب ارزان‌تر است. در ایران هزینه آزمون آیلتس در حدود 150 دلار درنظر گرفته شده است.

این درحالی است که اگر داوطلبان بخواهند برای آزمون آیلتس به کشورهای دیگر بروند علاوه‌بر پرداخت هزینه بیشتر (200 الی 250 دلار) باید هزینه‌های جانبی مانند رفت‌وآمد و اقامت در هتل را نیز پرداخت کنند. به احتمال زیاد به‌همین دلیل است که برگزاری آزمون آیلتس با مشکل مواجه شده و خبرهایی مبتنی‌بر لغو آن به گوش می‌رسد.

نکات مهم درباره خبر لغو آیلتس

در کنار خبرهای ضد و نقیضی که درباره احتمال حذف آیلتس به گوش ما رسیده است، برخی نکات وجود دارد که منبع اطلاع‌رسانی آن موثق بوده است و می‌تواند در آسودگی خیال شما موثر باشد:

برگزاری آزمون‌های دی و بهمن ماه، مانند روال عادی خواهد بود. همچنین امکان ثبت‌نام از طریق سایت مراکز معتبر و مجاز آزمون آیلتس وجود دارد. البته توجه داشته‌باشید که فقط تاریخ‌های دارای ظرفیت برای ثبت‌نام، باز هستند.

داوطلبانی که قبلا ثبت‌نام را برای آزمون اسفند و فروردین ماه انجام داده‌اند، آزمون به روال همیشگی برگزار می‌شود. توجه داشته‌باشید که امکان ثبت‌نام در آزمون آیلتس برای اسفندماه و ماه‌های بعد از آن وجود ندارد (تا اطلاع ثانوی).

 

نظر نهایی درباره حذف آزمون آیلتس چیست؟!

با تمام این صحبت‌ها، دکتر غلامرضا یادگارزاده رئیس مرکز المپیاد دانشجویی و امور آزمون‌های بین‌الملل سازمان سنجش آموزش کشور چنین اظهار داشت:

“با تمهیدات پیش بینی شده هیچ مشکلی برای شرکت داوطلبان در آزمون آیلتس وجود نخواهد داشت.”

بخشی از صحبت های وی بشرح زیر است:

وی با بیان اینکه آزمون آیلتس توسط سه مرکز اصلی و تحت نظارت سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می ‏شود، افزود: براساس مصوبه ۷۹۸ شورای عالی انقلاب فرهنگی وظیفه ساماندهی، صدور مجوز و نظارت بر آزمون‌های بین‌المللی از جمله آیلتس بر عهده سازمان سنجش آموزش کشور است.

معاون سازمان سنجش افزود: سازمان سنجش آموزش کشور بر اساس این مصوبه، قانون تسهیل رقابت و منع انحصار و همچنین اصل ۴۴ قانون اساسی موظف است زمینه‌های رفع انحصار و تسهیل رقابت مؤسسات متقاضی اجرای آزمون را فراهم کرده و نظارت مؤثر بر روند اجرایی آزمون‌های بین‌المللی داشته باشد و این موضوع در سال جاری به صورت جدی مورد توجه قرار گرفت.

رئیس مرکز المپیاد دانشجویی و امور آزمون‌های بین‌الملل سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به اقدامات متعدد صورت گرفته برای ساماندهی صدور مجوز مؤسسات متقاضی برگزاری آزمون آیلتس، افزود: درخواست و صدور مجوز از طریق درگاه ملی مجوزها، نظارت بر فرایندهای اجرایی آزمون‌های بین‌المللی و همچنین مذاکره با مؤسسات صاحب امتیاز آزمون در خارج از کشور جهت عمل به وظایف قانونی در دستور کار قرار داشته است.

یادگار زاده افزود: سازمان سنجش آموزش کشور در مورد آزمون آیلتس برای ساماندهی و نظارت بر وضع موجود اجرای آزمون، مدیریت روابط بین موسسه صاحب امتیاز آزمون و مراکز و آفسایت های مجری آزمون، صیانت از حقوق داوطلبان، تضمین سلامت آزمون و همچنین رفع انحصار و تسهیل رقابت تلاش می‌کند و با هماهنگی نهادهای نظارتی ضمن پایش منظم آزمون در سطح کشور اقدامات لازم درخصوص بازنگری در آیین‌نامه‌ها و مقررات مربوط به آزمون آیلتس را به انجام رسانده است.

ثبت‌نام داوطلبان آزمون آیلتس از اول اسفند ماه ۱۴۰۱ به صورت موقت متوقف شد

وی خاطرنشان کرد: نظارت و تذکر به مراکز برگزاری آزمون، پیگیری قانونی موارد تقلب و افشای سؤال، مذاکره با موسسه IDP و تلاش برای عمل به مفاد قانون منع انحصار و تسهیل رقابت به منظور پایان دادن به مشکلات و حواشی آزمون آیلتس صورت گرفته است و ثبت‌نام داوطلبان آزمون آیلتس از اول اسفند ماه ۱۴۰۱ به صورت موقت متوقف شد.

رئیس مرکز المپیاد دانشجویی و امور آزمون‌های بین‌الملل سازمان سنجش آموزش کشور با تأکید بر اینکه بازنگری مقررات، توسعه مراکز برگزاری آزمون و رفع مشکلات موجود به صورت جدی در حال پیگیری است، گفت: آزمون‏ های ثبت نام شده تا پایان بهمن ماه مطابق برنامه‌ریزی قبلی برگزار می‌شود و امیدواریم قبل از موعد ثبت نام جدید اقدامات پیش بینی شده به نتیجه برسد و البته در هر صورت با تمهیدات پیش بینی شده هیچ مشکلی برای شرکت داوطلبان در آزمون آیلتس وجود نخواهد داشت.

منبع: خبرگزاری مهر

تصویر مقاله

پیامدهای لغو آیلتس در ایران چیست؟

احتمالا این روزها به این موضوع فکر کرده‌اید که اگر آیلتس در ایران حذف شود، چه شرایط جدیدی پیش‌روی داوطلبان این آزمون قرار می‌گیرد. در سال‌های گذشته عبارت آیلتس در ترکیه سرچ زیادی در اینترنت داشته است. اگر شما نیز این عبارت را در اینترنت جستجو کنید، متوجه خواهید شد که تدابیر زیادی برای میزبانی از داوطلبان ایرانی آیلتس در ترکیه دیده شده است.

بنابراین با لغو آیلتس، شاهد ظهور و رشد موسسات داخلی و خارجی خواهیم بود که شرایط را برای آزمون آیلتس داوطلبان ایرانی فراهم می‌کنند. مطمئنا این کار هزینه زیادی را برای زبان‌آموزان ایرانی به‌همراه دارد. همچنین همه افراد شرایط رفتن به کشورهای همسایه را برای شرکت در آزمون ندارند. همین امر، یک سنگ بزرگ در مسیر موفقیت و تحقق اهداف آن‌ها قرار خواهد داد.

جایگزین آزمون آیلتس در صورت لغو همیشگی

این‌که شما برای سرنوشت آزمون آیلتس در ایران نگران هستید، قابل درک است. مطمئنا برای آزمون برنامه‌ریزی کرده‌اید و به مدرک آن برای رسیدن به اهداف خود نیاز دارید. درست است آزمون های دیگری هم برای جایگزینی آیلتس وجود دارد اما باز هم بهترین نوع آزمون از نظر سادگی و اعتبار همان آزمون آیلتس است.

در صورت لغو احتمالی آزمون آیلتس در سال های بعد مراجعه به کشورهای همسایه برای شرکت در آزمون آیلتس بهترین راه حل برای دریافت این مدرک معتبر است. پس نگران این موضوع نباشید.

یک نظر اضافه کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.